Watra wędrownicza
Watra Wędrownicza to ognisko ułożone w sposób skautowy na tak zwane długie palenie. Tworzą je trzy polana rozmieszczone promieniście i umieszczone nad nimi trzy płomienie. Ognisko jest symbolem ciepła, domu, więzi, bliskości, rodziny, energii i wiedzy. Polana ogniska są związane z zasadami wędrowniczej pracy czyli służbą. Jest to bezinteresowna praca na rzecz społeczeństwa i organizacji; wędrówką intelektualną, jak i fizyczną, a poprzez nią szukaniem swojego miejsca w społeczeństwie. Służba to również wyczyn który jest sposobem pracy nad sobą i samodoskonalenia się. Płomienie są symbolem dążenia do doskonałości:
Najmniejszy płomień oznacza siłę ciała – czyli dbałość o zdrowie i tężyznę fizyczną;
Średni płomień oznacza siłę umysłu – czyli rozwój intelektualny, naukę nowych umiejętności i ciągłe dążenie do wiedzy;
Największy płomień oznacza siłę ducha – czyli kształtowanie charakteru i dążenie do prawdy, wielu uważa siłę ducha za najważniejszą.
Watra noszona na lewym naramienniku oznacza przynależność do grona wędrowników, a co ważniejsze podjęcie świadomej życiowej wędrówki. Zielone tło symbolizujące polanę przypomina, że to wszystko odbywa się w trakcie harcerskiego, czyli leśnego życia.
Pierwszy raz Wędrownicza Watra pojawiła się na naramienniku wprowadzonym w organizacji rozkazem Naczelnika L. 10 z dnia 10.11.1938r.
Kodeks wędrowniczy
Być wędrownikiem to niemała sztuka, a dostępna tylko dla tych, którzy posiadają prawdziwie harcerską postawę. Wędrownikowi nie wystarcza znajomość miejsca zamieszkania, wędrownika ciekawi cały świat. Wędrownik, patrząc w swą przyszłość, pragnie odnaleźć własną ścieżkę. Wędrowanie to znacznie więcej niż przemierzanie kilometrów czy wytrwałość fizyczna. To sztuka wchłaniania życia, które nas otacza, to oczy i uszy otwarte, to tajemnica współodczuwania przyrody i człowieka. Wędrówką nie będzie przyspieszony tupot nóg, nadmiar krzykliwego humoru, lecz właśnie cisza wśród ciszy lasu, skupienie wobec wschodów czy zachodów słońca. To wyczucie wędrownik łatwo odszuka w sobie.
Wędrownik – jest zawsze gotów nieść pomoc. Wędrownik jest przyjacielem całego świata. Wędrownika ciągnie siła nieprzeparta w dal na coraz to nowe, nieznane szlaki. Nie pozwala zastygnąć mu w wygodnym, osiadłym życiu, toczącym się zbyt wolno.
Wędrownik – spostrzega urok życia wszędzie, gdziekolwiek się znajdzie, gdyż odkrywa to, czego inni w pozornej monotonii codziennych dni dopatrzyć się nie umieją.
Wędrownik – zna radość trudnych zwycięstw, urok przyrody, piękno zdobywania samotnie niewydeptanych ścieżek.
Wędrownik – stale uprawia wędrówki: w zimie, w lecie, na wsi, w mieście. Tropi miejsca, gdzie może być pożyteczny. Drogę jego wędrówki wyznaczają wartości zawarte w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim.
Dewiza wędrownicza
Wyjdź w świat, zobacz, pomyśl – pomóż, czyli działaj.
Opracowano na podstawie: https://zhp.pl/odkryj/symbole-wedrownicy/